Jarmark bożonarodzeniowy – piękna świąteczna tradycja

  • Dodano: 20.12.2022

***

Przykładowa fotografia przedstawiająca świąteczny jarmark. Na zdjęciu z lotu ptaka widać zaśnieżony rynek miasta, który otoczony jest kamienicami i ratuszem. Na samym rynku znajdują się stragany. 
 
Jarmark bożonarodzeniowy to tradycja wywodząca się ze średniowiecznych krajów niemieckojęzycznych Europy. Atmosfera jarmarku bożonarodzeniowego jest niepowtarzalna. Doskonale wprowadza one odwiedzających w świąteczny nastrój. Dlatego też z czasem jarmarki stały się popularne w całej Europie. Nadal jednak najlepsze jarmarki odbywają się w Europie Centralnej, zwłaszcza w Niemczech i Austrii.
Dlatego też zapraszamy Was w podróż po najpiękniejszych, najbardziej świątecznych, barwnych i interesujących jarmarkach bożonarodzeniowych Europy. Kolorowe kramy mienią się choinkowymi ozdobami, pachną smakowitymi piernikami i pełne są oryginalnych prezentów. 
 
Największy jarmark bożonarodzeniowy – Wiedeń
 
W Wiedniu w czasie Adwentu odbywa się na raz 20 jarmarków bożonarodzeniowych. 
 
Najsmaczniejszy jarmark bożonarodzeniowy - Praga
 
Na jarmarkach można skosztować tradycyjnych czeskich potraw bożonarodzeniowych, kupić wyroby rękodzielnicze – ceramikę, biżuterię, koronki, zabawki i ubrania, a także dekoracje świąteczne. Nie może zabraknąć czeskiego piwa, miodów pitnych, grzanego wina i gorącej czekolady.
 
Tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy – Norymberga
 
Jarmark wyróżnia się imponującą ceremonią otwarcia i unikalnymi tradycjami. Zgodnie z tradycją, jarmark jest otwierany przez „Christkind” – młodą mieszkankę Norymbergi, wybieraną w skomplikowanym procesie rekrutacyjnym.
Specjalną atrakcją jarmarku jest przejażdżka żółtym powozem ciągniętym przez parę koni. Powóz ten jest zbudowaną w 1939 roku repliką pojazdu z 1874 roku. Od 25 lat woźnicą jest ten sam mężczyzna – Heinz Lehneis. Obok niego siedzi zwykle Gerhard Pickel, zabawiający gości grą na złotym rogu. W ten sposób, turyści mogą podziwiać jarmark, siedząc wygodnie na wyściełanych siedzeniach.
 
Najliczniejszy jarmark bożonarodzeniowy - Berlin 
 
Można tu zobaczyć nie jeden, ale ponad siedemdziesiąt jarmarków! Turyści mogą wybierać między jarmarkami pod dachem i pod gołym niebem. Odwiedzać tradycyjnymi i historyczne jarmarki. Takie dla dzieci, nowoczesne albo nostalgiczne. Jarmarki kryją się praktycznie w każdym zakątku i w każdej dzielnicy miasta. 
Największy tradycyjny jarmark znajdziemy w Spandau. W weekendy liczba stanowisk sięga nawet czterystu. Na scenie występują artyści, a stare miasto oświetlone jest milionem światełek. 
 
Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy – Drezno 
 
Striezelmarkt w Dreźnie to najstarszy niemiecki jarmark, którego historia sięgają XV wieku. Przez tyle lat obrósł w tradycje, zwłaszcza związane z lokalnym przemysłem, przede wszystkim górnictwem, garncarstwem i stolarstwem. Jedną z nich jest Bożonarodzeniowy łuk ze świeczkami i figurkami. Podobno nawiązuje on do świeczek wieszanych u wejścia do kopalni ostatniego dnia przed Bożym Narodzeniem.
 
W Polsce najsłynniejszym magicznym jarmarkiem bożonarodzeniowym jest Wrocław
 
Najpiękniejszy w Polsce jarmark, odbywający się na zabytkowym Starym Rynku i Placu Solnym we Wrocławiu. Świąteczny jarmark we Wrocławiu jest największym jarmarkiem w Polsce z ponad 180 domkami. Wrocławski jarmark także ma długą tradycję. Pierwszy jarmark bożonarodzeniowy odbył się we Wrocławiu już w XVI wieku, a od kilkunastu lat tradycja jest przywracana. Wzorowany jest na niemieckich jarmarkach, co trudno nie zauważyć. Duża część straganów pochodzi z Niemiec, a trzykondygnacyjna budowla postawiona na Placu Solnym przypomina typowy bawarski domek. Dorośli znajdą tu pyszne jedzenie, aromatyczne grzane wino i egzotyczne przysmaki, przepiękne rękodzieło i wyroby tradycyjne, zaś dzieci koniecznie muszą zajrzeć do Bajkowego Lasku, gdzie, w dwupoziomowym domku Świętego Mikołaja, będą mogły podejrzeć zapracowane elfy przygotowujące prezenty.
Popularnymi przepełnionymi magią jarmarkami mogą pochwalić się także takie miasta jak: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Toruń, Katowice, Bydgoszcz. 
 
Paulina Kierzek