Krwawy księżyc, czy róża Małego Księcia widoczna z ziemi?

  • Dodano: 20.05.2022

***

Czy wiedzieliście, że dokładnie 15-16 maja w Polsce od godziny 3.32 aż do godziny 8.51, gdzie kulminacja była o godzinie 6.13 „krwawy księżyc” miał – jak sama nazwa wskazuje – czerwony poświt widoczny gołym okiem. To zjawisko mogło pobudzić naszą wrażliwość. Księżyc – ziemski satelita, poetycko zwany luną.
 
Tak mało wiemy o księżycu, a praktycznie co noc widujemy go za naszym oknem. W zależności od fazy jest duży lub mały. Czasem jest niewidoczny. Dlaczego? Chmury go nie zasłaniają, nie zapomina się wznieść, tylko jest w nowiu, gdzie po prostu jest niewidoczny i cały czarny.
 
Zmiany faz księżyca wyjaśnia legenda Św. Michała. Ponoć podczas powrotu świętego Michała z ziemi do nieba z powodu panujących ciemności rozbił sobie kolano. Stwierdził, że te ciemności mogły przyczynić się do tego, że Adam i Ewa mogli „niechcący” zerwać jabłka z zakazanego drzew. Bóg rozważył to, co powiedział Św. Michał i postanowił „zmontować” księżyc, który do dzisiaj rozświetla nasze ciemne noce. Żeby jednak księżyc za szybko nie stracił swojego blasku, aby za szybko się nie wyczerpywał, postanowił, aby przez kilka nocy lśnił i cieszył nas swoim blaskiem, a na parę dni znikał z pola naszego widzenia.
 
Dziś wiemy, że księżyc ma kratery o których powstaniu też istniały legendy. Opowiem wam o jednej konkretnej. Mity ludowe mówiły i tłumaczyły kratery jako plamy i wzory na księżycu. Kain zabił Abla, ponieważ składał on o wiele lepszą ofiarę. Niestety po dokonaniu tej okropnej zbrodni, która zapewne powodowała mętlik w jego głowie, nie mógł znaleźć swojego miejsca na ziemi i – zapewne tego nie wiedzieliście – właśnie z tego powodu niektórzy twierdzą, że Lud Cyganów wywodzi się od Kaina. Krain został przeniesiony na księżyc (pewnie się zastanawiacie jak, ponieważ nawet teraz zwykły człowiek nie jest w stanie polecieć na księżyc, historia tego nie mówi, ale kto komu zabroni sobie wyobrażać?) Na księżycu został utrwalony w momencie, gdy zabijał swojego własnego brata.
 
Sophie van Kester
 
O księżycu można opowiadać godzinami właśnie z powodu mitów, legend, a nawet różnego rodzaju poezji, jaką tworzą ludzie. Oczywiście nie można zapominać o tym, że na niebie towarzyszą księżycowi piękne gwiazdy, ale może to rozpiska na kolejny temat na naszego Bloga.