Sposób na detoks od mediów…

  • Dodano: 07.12.2020

***

We współczesnym świecie bardzo łatwo uzależnić się od mediów, dotyczy to nie tylko dzieciaków, ale i nas dorosłych. Tak jak dzieci szybko wciągają bajki i kreskówki, nas pochłaniają portale społecznościowe, czy dziesiątki bezpłatnie dostępnych filmów, aplikacji… Wszystko to jest podawane w bardzo wygodny w odbiorze sposób, wzmacniając chęć „bycia” w tym wirtualnym świecie. Co może być skuteczną alternatywą, co da nam możliwość do ochrony dziecka przed znaczącym wpływem mediów na jego rozwój i kreujący się światopogląd, co da nam przy okazji możliwość zbudowania lepszej więzi? – Czytanie książek! Nie wiem czy kiedyś zastanawialiście się nad tym, ale książki są pewnym mostem budowanym miedzy pokoleniami. One to, bowiem pozwalają wspólnie przeżywać wiele emocji. Kiedy czytamy sami często wracamy do naszych „szczenięcych” lat…, bo kogo nie ściska za gardło, kiedy składając litery w słowa a te w zdania wypowiada jeden z bardziej znanych cytatów…
 
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. 
 
Dzięki literaturze dzieci, tak jak i my w przeszłości identyfikują się z bohaterami książkowymi. Wszelkie ich wybory, zwycięstwa, problemy, klęski przekładają na swoje życie. To pozwala im zdystansować się wobec własnych doświadczeń. Właśnie poprzez słowo pisane, w którym rozpoznają swoje emocje, lepiej rozumieją siebie i innych oraz otaczających ich świat. Umiejętność nazywania oraz akceptowania swoich przeżyć i emocji, w tym i tych trudnych jest jedną z najtrudniejszych zdolności, które musi opanować młody człowiek. Słowa, które są zapisane na kartkach wielu książek otwierają przed czytelnikami, zwłaszcza tymi młodymi zrozumienie wobec zachodzących zjawisk w świecie, co przejawia się zwiększeniem pewności siebie i usamodzielnianiem. Korzystając z historii i przeżyć dziecięcych bohaterów książkowych, młodzi ludzie uczą się rozwiązywać konflikty, bronić swego zdania, czy wypracowywać kompromis. Nam dorosłym poza podróżą sentymentalną czytanie dzieciom może ułatwić przeprowadzanie trudnych i bardzo ważnych rozmów. 
 
Każdy człowiek szuka akceptacji i przynależności do jakiejś grupy… czasami jednak: 
„- Na pustyni jest się trochę samotnym.
- Równie samotnym jest się wśród ludzi”.
Dzieci są świetnymi obserwatorami i obserwując nas dorosłych w różnych sytuacjach zdarza się, że zaczynają dopytywać się o różne rzeczy czy emocje:
„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku”.
 
Nasi milusińscy, poza zabawkami w postaci lalek, misiów, piłek, klocków… przychodzi czas, kiedy chcą mieć przyjaciela w postaci żywego zwierzątka, często jednak nie zdają sobie sprawy, z jaką wielką to się wiąże odpowiedzialnością:
„Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś”.
 
Dziś w świecie przepełnionym towarami… gdzie zakupy można robić: nie wychodząc z własnego pokoju, w sklepie na rogu, czy w innym państwie, bo przemieszczanie nie stanowi większego problemu … poza pandemią obecnie ;) łatwo stracić z oczu to, co jest istotniejsze od nowej bluzy czy torebki…
„Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół”.
 
Tymczasem…
„Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela”.
Ponieważ:
„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem”.
 
Wiele dostępnych na rynku publikacji opowiada o: przyjaźni, miłości, odrzuceniu, stracie kogoś bliskiego, starości, zazdrości, konfliktach przeżywanych przez rówieśników czy rodziców, czego efektem staje się rozwód. Zdarzają się również tak wyjątkowe działa jak to, którego cytaty wykorzystałam… jednak książka będąca magiczną skarbnicą… poznajecie, jaka to publikacja? Wszystkie cytaty pochodzą z „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry.
 
Poznanie trudnych tematów opisanych na łamach książek ułatwia młodemu człowiekowi mierzyć się z własnymi lękami…, dlatego jeśli chcemy wspierać rozwój psychiczny dzieci, rozwijać ich wyobraźnię, uczyć wrażliwości, poprawiać koncentrację i pamięć a przede wszystkim zabijając nudę, dostarczyć alternatywy sposób na spędzanie czasu w opozycji od wszechobecnych mediów nie wahajmy się sięgnąć po dobrą książkę, lub podsunąć ją innym! 
 
M.O.