Warunek konieczny

  • Dodano: 19.10.2021

***

Jezioro Lednica z Ostrowem Lednicki, widok z lotu ptaka (ze zbiorów MPP na Lednicy)

 

Skupiając się często na Ostrowie Lednickim, na perłach protoromańskiej architektury czy wyjątkowych w skali kraju znaleziskach archeologicznych można czasami zapomnieć o bardzo ważnym elemencie lednickiej układanki. Można by zaryzykować żartobliwie twierdzenie, że zapomnieć można o warunku koniecznym (i słownikowym) ostrowa. Czasami można odnieść wrażenie, że za mało uwagi poświęca się jezioru Lednica.

To wyjątkowo sprzyjające położenie na jeziorze sprawiło zapewne, że pierwsi osadnicy zdecydowali się osiedlić na niewielkiej wyspie. Jest to wzór powtarzający się w wielu przypadkach, najbliższym z lednickiej perspektywy będzie oczywiście Poznań z Ostrowem Tumskim.

Wody rzeki lub jeziora z jednej strony chroniły mieszkańców izolując osadę z drugiej, paradoksalnie, łączyły ją ze światem. Wodne ciągi komunikacyjne stanowiły najlepsze dostępne warunki do transportu i handlu.

Jezioro Lednica na swoim południowym brzegu wypływa dziś niewielkim regulowanym kanalikiem. Niegdyś jednak wypływała stamtąd rzeka Główna, która dawała napęd młynom wodnym i wpływa do Poznania łącząc się z Wartą. Lednica miała zatem dogodne warunki do handlu i transportu ponadregionalnego. Swoją drogą to stąd bierze się nazwa ulicy w Poznaniu - ul. Główna nazwę wzięła od rzeki, która dziś płynąć przez Poznań Wschód wygląda na niewielki kanał zwany pieszczotliwie przez lokalnych mieszkańców Główienką.

Jeziora Lednica swój charakterystyczny kształt zawdzięcza lodowcowi, który cofając się ku mroźnej północy zostawił po sobie liczne ślady. Jednym z takich śladów jest właśnie Lednica, jezioro rynnowe, stosunkowo długie, wąskie i głębokie.

Jest długie na 7,3 km, a powierzchnia wynosi 348 hektarów. W otoczeniu Ostrowa głębokość jeziora wynosi około 10 metrów (co daje wyobrażenie o trudnościach przy budowaniu mostów!).

Liczby liczbami, ale jeziora największe wrażenie robi przy spotkaniu twarzą w twarz. O każdej porze roku ma swoje wyjątkowe walory, dlatego zachęcamy by zobaczyć piękno Lednicy w jesiennej szacie!

 

PB